Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci na zabawę choinkową, która odbędzie się 27 stycznia (sobota) od godz. 12.00. w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nadrybiu.
Około godziny 15.00 przewidziane spotkanie ze św. Mikołajem!
Serdecznie zapraszamy wszystkie dzieci na zabawę choinkową, która odbędzie się 27 stycznia (sobota) od godz. 12.00. w sali gimnastycznej Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nadrybiu.
Około godziny 15.00 przewidziane spotkanie ze św. Mikołajem!
Dnia 21 grudnia mali aktorzy z naszego przedszkola zaprezentowali swoim rodzicom, pani dyrektor oraz zaproszonym gościom zimowe przedstawienie bożonarodzeniowe. Nie zabrakło w nim kolęd oraz historii narodzenia Pana Jezusa. Choć do świąt zostało jeszcze kilka dni, my już mogliśmy poczuć magię Bożego Narodzenia. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem talentu naszych przedszkolaków oraz ich pań.
Po tradycyjnych życzeniach i podzieleniu się opłatkiem wszystkie dzieci wraz z gośćmi przeszły do swoich sal, gdzie czekał już wigilijny poczęstunek przygotowany przez rodziców i nasze panie kucharki.
Wszystkim zaangażowanym w naszą uroczystość serdecznie dziękujemy.
Magdalena Dylewska
Zdjęcia z uroczystości dostępne w Fotogalerii.
Serdecznych Świąt otulonych
śniegiem i ciepłem rodzinnym
oraz spełnienia marzeń i nadziei
w Nowym 2018 Roku
życzy Dyrekcja, Nauczyciele oraz Pracownicy Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Nadrybiu
W sobotę 9 grudnia członkowie Szkolnego Klubu Wolontariusza "MOTYLE" przy Zespole Szkolno - Przedszkolnym w Nadrybiu dostarczyli paczki do Magazynu Szlachetnej Paczki w Chełmie. Tam spotkali się z wolontariuszem Kamilem, który bliżej opowiedział o rodzinie wybranej przez naszą społeczność szkolno - przedszkolną.
W tym roku zostało przygotowanych 21 paczek za kwotę około 3500 złotych. Wśród zebranych produktów pojawiła się oczekiwana odzież i obuwie, artykuły spożywcze, środki higieniczne, a także inne produkty, o które prosiła rodzina.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy wzięli udział w tak ważnej inicjatywie jaką jest pomoc drugiemu człowiekowi.
Duże, małe, kolorowe, puchate i mięciutkie. Pluszowe misie opanowały Przedszkole w Nadrybiu. „Przybyły” ze swoimi małymi właścicielami, aby bawić się, świętować i uczyć.
W dniu 25 listopada 2017r. wszystkie dzieci z naszego przedszkola uroczyście obchodziły Światowy Dzień Pluszowego Misia. W naszym przedszkolu obchodzenie tego święta to już tradycja. Mimo coraz bardziej nowoczesnych i atrakcyjnych zabawek, moda na misie nie przemija.
Tego szczególnego dnia dzieci przybyły do Przedszkola ze swoimi ulubionymi pluszowymi przytulankami, które były honorowymi gośćmi.
Przedszkolaki zostały zaproszone do wspólnej zabawy w misiowej krainie. Spotkanie rozpoczęło się od zapoznania dzieci z historią pluszowego misia oraz przypomnienia najsławniejszych bohaterów spotykanych w dziecięcej literaturze i filmach animowanych.
Następnie dzieci bawiły się wraz ze swoimi małymi pluszowymi przyjaciółmi przy piosenkach: „Dwa malutkie misie”, „Jadą, jadą misie”, „Niedźwiadek”, oraz brały udział w licznych zabawach ruchowych.
Nie obyło się też bez degustacji największego przysmaku Kubusia Puchatka, a mianowicie pysznego miodku. Przedszkolaki wykonały również prace plastyczne o „misiowej” tematyce.
Na zakończenie świętowania tego wyjątkowego dnia, każdy z przedszkolaków otrzymał Order Przyjaciela Pluszowego Misia, który każe dziecko z dumą nosiło przez resztę dnia.
Ten dzień był pełen uśmiechu oraz wspólnej zabawy, jednak najwięcej radości sprawił dzieciom sam fakt zaprezentowania swojego misia kolegom i możliwość zabawy z pluszakiem.
Agnieszka Wasilewicz
NASZA SPOŁECZNOŚĆ WRAZ Z WOLONTARIUSZAMI PO RAZ KOLEJNY WYBRAŁA RODZINĘ, KTÓREJ MOŻEMY POMÓC! ZAPRASZAMY WSZYSTKICH CHĘTNYCH DO PRZYŁĄCZENIA SIĘ W DZIAŁANIA NA RZECZ RODZINY ZNAJDUJĄCEJ SIĘ W TRUDNEJ SYTUACJI. WIĘCEJ INFORMACJI NA TABLICY INFORMACYJNEJ.
WARTO POMAGAĆ!!!
20 listopada w Gminnej Bibliotece Publicznej w Puchaczowie odbyło się rozdanie nagród konkursu plastycznego pt. „MÓJ ULUBIONY BAJKOWY BOHATER”.
Niezmiernie miło jest nam poinformować, iż Zuzanna Oleś rysując „Kopciuszka” zajęła II miejsce, natomiast Jagoda Siwko za postać krasnoludka inspirowaną bajką o „Królewnie Śnieżce i siedmiu krasnoludkach” otrzymała wyróżnienie.
Laureatkom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów.
9 listopada w naszym przedszkolu odbyło się uroczyste „Pasowanie na Przedszkolaka”. Był to szczególny dzień dla dzieci, które po raz pierwszy we wrześniu przekroczyły próg przedszkola. Tego dnia odbył się ich pierwszy występ przed licznie zgromadzoną publicznością.
W uroczystości brali udział rodzice 3 i 4 letnich "Krasnali”, pani dyrektor Maria Paryła, pani wicedyrektor Agnieszka Sobiesiak oraz pani Urszula Kłembokowska- Inspektor ds. oświaty w gminie Puchaczów. Uroczystość rozpoczęła się od powitania gości i przedstawienia krótkiej części artystycznej, w której maluszki zaprezentowały swoje umiejętności – dając tym samym dowód, jak dużo już potrafią. Były więc piosenki, wierszyki i taniec. Po części artystycznej, dzieci obiecały: zgodnie bawić się w przedszkolu, przychodzić każdego dnia z uśmiechem, słuchać pani i pomagać kolegom, być dzielnym przedszkolakiem. Następnie pani dyrektor Maria Paryła dokonała uroczystego pasowania każdego dziecka na przedszkolaka. Na pamiątkę tego ważnego wydarzenia każde dziecko otrzymało dyplom pasowania i książeczkę. Miłą niespodziankę sprawiła pani Urszula Kłembokowska, która podarowała dzieciom ogromny worek z klockami oraz słodki upominek. Po doniosłej części artystycznej wszyscy uczestnicy spotkania zaproszeni zostali na słodki poczęstunek przygotowany przez rodziców. Dzień ten pozostanie na długo w pamięci trzylatków oraz ich rodziców. Mimo, że przedszkolaki były bardzo przejęte to poradziły sobie znakomicie, za co zostały nagrodzone gromkimi brawami. Rodzice z dumą obserwowali swoje pociechy i upamiętniali ich występ robiąc zdjęcia.
Marlena Choma
v
Jesień to okres, gdy na polach, w sadach i ogrodach zbieramy plony całorocznego trudu.
W naszym przedszkolu jest to czas, kiedy tradycyjnie obchodzone jest „Święto Pieczonego Ziemniaka”. Tegoroczna impreza integrująca dzieci, ich rodziny i cały personel przedszkola odbyła się w piątek 20 października. Z tej okazji zaprosiliśmy do naszego przedszkola rodziców oraz dzieci z zaprzyjaźnionego Przedszkola nr 49 z Lublina z grupy „Leśne ludki” wraz ze swoimi paniami.
Gdy ziemniaki piekły się w ognisku, dzieci z rodzicami brały udział w różnych konkursach i zawodach sportowych. Były to wykopki -szukanie ziemniaków w ogrodzie przedszkolnym, rzucanie ziemniakiem do celu, skoki w workach oraz slalom z ziemniakiem na łyżce. Śmiechu było co niemiara ! Wszyscy uczestnicy konkursów wykazali się nie tylko wielkim poczuciem humoru, ale też olbrzymią walecznością.
Następnie dzieci wykonywały pracę plastyczną -ziemniaczanego jeżyka, po czym udały się na ziemniaczaną ucztę, na której można było spróbować pieczonych ziemniaków oraz kiełbaski.
Pobyt na świeżym powietrzu zrobił swoje, gdyż apetyt wszystkim dopisywał.
Mamy nadzieję, że wspólnie spędzony czas przyniósł wszystkim wiele radości i dostarczył pozytywnych wrażeń. Wspólne zabawy były świetną okazją do integracji społeczności przedszkolnej. Ten jesienny dzień, pachnący pieczonym ziemniakiem na pewno wszyscy będą długo pamiętać.
Agnieszka Wasilewicz
„Co kryje w sobie ziemniak?”
“Powiedz mi, a zapomnę,
pokaż – a zapamiętam,
pozwól mi działać, a zrozumiem!”
Konfucjusz
Od dawna wiadomo, że eksperymentowanie wzbogaca dziecięce umiejętności, kształtuje charakter, ujawnia zdolności i predyspozycje, a także rozwija inteligencję.
W myśl tej idei dzieci z grupy Smerfy podsumowując tydzień nauki o warzywach, ostatniego dnia uczestniczyły w eksperymencie.
Sprawdzały z czego składa się ziemniak oraz za pomocą jodyny badały obecność skrobi ziemniaczanej w mące ziemniaczanej, w ziemniaku, kasztanach, fasoli oraz kisielu.
Wspólnie starały się zgłębić nieznane zjawiska i zrozumieć efekt poszczególnych etapów swojego działania. Najważniejsza była jednak dobra zabawa i radość z samego przebiegu i obserwacji końcowych rezultatów swoich działań.
Magdalena Dylewska
W tym dniu szczególnym – września trzydziestego,
Witamy serdecznie chłopaka każdego.
Dzisiaj święto Wasze, dzień prezentów, życzeń,
Innych przyjemności już nawet nie zliczę!
Od najmłodszych lat uczymy dzieci, aby pamiętały o ważnych uroczystościach w życiu rodziny czy życiu przedszkola. Równie ważne jest więc Święto Chłopców, które obchodzimy 30 września. W tym dniu dziewczynki z grupy Krasnale, Smerfy i Tygryski wręczyły swoim kolegom upominki ufundowane przez rodziców, złożyły życzenia i odśpiewały „ Sto lat”. Nie zabrakło także słodkiego poczęstunku. Były zabawy i tańce -to był dzień pełen wrażeń, uśmiechów i niespodzianek.
Marlena Choma
Dnia 27 września 2017 roku nasze przedszkole odwiedziła pani policjantka, która przybliżyła dzieciom zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, a także przypomniała numery alarmowe oraz zasady zachowania się podczas spotkania z nieznajomym. Przedszkolaki dowiedziały się, jak bezpiecznie podróżować i jak ważne jest zapinanie pasów bezpieczeństwa podczas jazdy samochodem. Jednak największym zainteresowaniem cieszyła się prezentacja wyposażenia policyjnego, niezbędnego podczas wykonywania pracy policjanta. Dzieci miały okazję przymierzyć policyjną czapkę oraz usiąść w radiowozie. Przedszkolaki chętnie zadawały pytania, a także dzieliły się swoimi doświadczeniami.
Agnieszka Sobiesiak
„Idzie lasem pani jesień,
jarzębinę w koszu niesie.
Daj korali nam troszeczkę,
nawleczemy na niteczkę.”
We wtorek 26 września dzieci z grupy: Krasnale, Smerfy i Tygryski przywitały niezwykłych gości – Panie Jesień, które pojawiły się w naszym przedszkolu w pięknych jesiennych sukniach, przyozdobionych jesiennymi skarbami. Przyniosły ze sobą wspaniałe dary: kasztany, żołędzie, kolorowe liście, szyszki, jarzębinę, wrzos, które znalazły miejsce w kąciku przyrodniczym w każdej grupie przedszkolnej. Niecodzienni goście zaprosili dzieci do wspólnych zabaw i pląsów, aby wspólnie z przedszkolakami świętować nadejście nowej pory roku. Na zakończenie dnia przedszkolaki udały się na spacer w celu obserwacji zjawisk przyrodniczych nastałej pory roku. Mamy nadzieję, że tak miło powitana Jesień nie będzie smutna, nudna i zimna, ale przepiękna, barwna, ciepła i bogata w jesienne skarby!
Marlena Choma
20 września przedszkola w całej Polsce świętują Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Z tej okazji w naszym przedszkolu na dzieci czekało dzisiaj mnóstwo niespodzianek.
Dzień rozpoczęliśmy od wspólnych tańców i zabaw z chustą animacyjną. Po czym wszyscy milusińscy otrzymali odznakę Super Przedszkolaka. Po śniadaniu tradycyjnie uczestniczyliśmy w Paradzie Przedszkolaków. Wszyscy dumnie maszerowaliśmy wokół budynku przedszkola, dzwoniąc, gwiżdżąc i grzechocząc, a tym samym wywołując zdziwienie i uśmiech wśród starszych kolegów. Było głośno i radośnie!
Tego dnia nie mogło zabraknąć też słodkiego poczęstunku. Przed wyjściem do domu każdy otrzymał kolorowy balon.
Trudno jest opisać, jaka radość zapanowała w tym dniu w naszym przedszkolu. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć. Zobaczcie to sami!
Magdalena Dylewska
PROGRAM
WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNY
PRZEDSZKOLA
W NADRYBIU
NA LATA 2017-2018
„Szczęśliwe jest dziecko,
które odnajduje na każdym etapie drogi
wychowawcę zdolnego do udzielania
mu pomocy w stopniowym zdobywaniu
sił i zapału, koniecznych do
wypełniania jego ludzkiego przeznaczenia.”
M. Debesse
WSTĘP
Wychowanie dziecka rozpoczyna się w rodzinie, a przedszkole tylko je kontynuuje, ukierunkowuje i wspomaga. Właśnie z tego względu nasz program został napisany przy udziale rodziców. Wszystkie zawarte w nim treści w szczególności wartości, które mają być kształcone u dzieci są wynikiem przeprowadzanych ankiet oraz konsultacji z rodzicami.
Z istoty wychowania przedszkolnego wynika jego funkcja wychowawcza, która jest integralnie powiązana z funkcją opiekuńczą i edukacyjną. Istotnym elementem odpowiedzialnego wychowania jest pomaganie wychowankowi, by odkrył, zrozumiał i respektował podstawowe wartości, które odnoszą się do poszczególnych sfer ludzkiego życia.
Profilaktyka jest procesem wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczeniem
i likwidowaniem czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie. Profilaktyka winna wspomagać proces wychowania, a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą
i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka. Nie wolno ich rozdzielać, gdyż wychowanie musi posiłkować się wiedzą, w której zapisane jest doświadczenie.
Celem głównym programu wychowawczego - profilaktycznego przedszkola jest stwarzanie warunków do pełnego rozwoju osobowego każdego z naszych wychowanków, zgodnego z ich wrodzonym potencjałem i możliwościami w relacjach ze środowiskiem społeczno - kulturowym i przyrodniczym.
Program wychowawczo - profilaktyczny Przedszkola w Nadrybiu, został oparty na doświadczeniu i obserwacji dziecięcych zachowań. Program został opracowany w oparciu o diagnozę sytuacji wychowawczej w przedszkolu .
Program wychowawczo - profilaktyczny jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego, która opisuje proces wspomagania rozwoju i edukacji dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. Stanowi on wytyczne dla dyrektora, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych oraz instytucji wspomagających pracę naszej placówki. Realizacja założeń programowych wpłynie na spójność i wielokierunkowość oddziaływań wychowawczych.
Pragniemy, aby rezultatem naszej pracy wychowawczej była dziecięca świadomość swojej wartości i indywidualności. Chcemy, aby każde dziecko rozumiało i respektowało zasady współżycia i współdziałania z innymi ludźmi. Aby nie obawiało się wyrażać swoich emocji, ale szanowało także odczucia innych. Naszym priorytetem jest wpojenie każdemu dziecku - istoty tolerancji, otwartości i wrażliwości- na otaczający je świat.
Zakładamy, że w wyniku systematycznego i spójnego oddziaływania wychowawczo-profilaktycznego uda się nam przygotować naszych przedszkolaków do zgodnego współżycia
z innymi. Będziemy dążyć do tego, żeby nasi wychowankowie byli: uczciwi, prawdomówni, wiarygodni, wrażliwi na krzywdę innych, kreatywni. Ważne jest też, aby nasi podopieczni wiedzieli jak należy zdrowo się odżywiać i co może szkodzić zdrowiu. Chcemy nauczyć ich rozwiązywania problemów w sposób negocjacyjny, bez stosowania przemocy zarówno słownej czy fizycznej oraz przyjmowania odpowiedzialności za swoje postępowanie.
W naszym przedszkolu rozwijamy pasje, zdolności i talenty, dostosowując wszelkie działania do zainteresowań i zdolności naszych przedszkolaków.
Program zawiera treści, metody i formy pracy, które są zgodne z podstawą programową wychowania przedszkolnego i w spójny sposób ją uzupełniają. Program realizowany będzie
w trakcie pobytu dziecka w przedszkolu.
Jednym z założeń programu wychowawczo – profilaktycznego jest wychodzenie naprzeciw potrzebom dziecka oraz rozwijanie, wspomaganie i ukierunkowanie jego zdolności zgodnie
z potencjałem i możliwościami.
Program wychowawczo - profilaktyczny został opracowany na podstawie następujących
dokumentów:
Przy opracowaniu programu wychowawczo-profilaktycznego przedszkola uwzględniono:
CEL NADRZĘDNY:
Celem głównym Programu wychowawczo - profilaktycznego przedszkola jest stwarzanie warunków do pełnego rozwoju każdego z naszych wychowanków, zgodnego z ich wrodzonym potencjałem i możliwościami.
Naszych podopiecznych staramy się uświadomić o istniejących w życiu ludzkim zagrożeniach oraz wyposażyć w umiejętność radzenia sobie z nimi.
CELE GŁÓWNE
CELE SZCZEGÓŁOWE
Powyższe cele nauczyciele dostosowują do rozwoju intelektualnego i emocjonalno – społecznego dziecka i realizują je w ramach zajęć. W realizacji powyższych celów nauczyciele współpracują ze sobą oraz z całym środowiskiem przedszkolnym, głównie z rodzicami.
Nauczyciele dostosowują przekazywanie wiedzy, kształtowanie umiejętności i postaw wychowanków do odpowiedniej w tym wieku aktywności dzieci. Umożliwiają poznawanie świata, wspomagają samodzielność uczenia się.
Nauczyciele rozbudzają ciekawość poznawczą i motywację do dalszej edukacji. Realizując program wychowawczo - profilaktyczny przedszkola wykorzystujemy elementy wielu atrakcyjnych form i metod wspierających aktywność, samodzielność, zachęcających do twórczych poszukiwań, pozwalających na ukazanie zalet i walorów każdego dziecka.
Dzieci oswajane są z poczuciem czasu. W tym celu organizuje się zajęcia w terenie, aranżuje odpowiednio sale (tablice zadań, tablice motywacyjne, plany dnia, kalendarz roku
i pogody, zegary, itp.).
Stosuje się przede wszystkim motywację pozytywną. Każdy przedszkolak jest dla nas ważny, dlatego do każdego podchodzimy indywidualnie.
Wszystkie zajęcia w przedszkolu uwzględniają założenia programu wychowawczo – profilaktycznego:
· stwarzanie sytuacji, w których dziecko lepiej pozna siebie i innych,
obserwowanie, naśladowanie przez dzieci rówieśników i dorosłych z otoczenia,
świat oraz budowaniu obrazu samego siebie jako składnika osobowości człowieka,
· integracja dzieci, nauczycieli i rodziców,
i wychowawcą w trakcie spotkań integracyjnych.
Przekaz treści wychowawczych powinien odbywać się drogą najlepiej przyswajalną dla
dziecka:
· w rozmowach, w których następuje zderzenie poglądów, wymiana doświadczeń
i wypracowane zostają oceny moralne,
Metody pracy:
np. rebusy, krzyżówki, rozsypanki, prace użyteczne, proste doświadczenia,
Formy pracy:
ZAŁOŻEŃ PROGRAMU WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNEGO
Przedszkole w równej mierze pełni funkcje opiekuńcze, wychowawcze, profilaktyczne
i kształcące. Naszym zadaniem jest zapewnienie dzieciom możliwości wspólnej zabawy
i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych.
Nauczyciele:
Rodzice:
Pracownicy niepedagogiczni:
Zadania wychowawczo -profilaktyczne przedszkola:
Rodzina i przedszkole to dwa ważne środowiska wychowawcze dziecka mające decydujący wpływ na prawidłowy jego rozwój. Współdziałanie nauczycieli i rodziców jest jednym z istotnych czynników prawidłowego procesu wychowawczego. Wpływa zarówno na postępy dzieci w nauce, jak i w zachowaniu. Daje też szansę ciągłego doskonalenia się nauczycieli i rodziców jako opiekunów odpowiedzialnych za wielostronny rozwój dzieci. Skuteczność tego oddziaływania uwarunkowana jest wzajemnym i ścisłym współdziałaniem.
Dlatego wychowawcy dążą do ujednolicenia oddziaływań dydaktyczno – wychowawczych na płaszczyźnie przedszkole-dom oraz do pełnej współpracy rodziców z placówką.
Zakres tej współpracy obejmuje:
2. Zaznajomienie rodziców z dokumentami regulującymi pracę przedszkola,
a w szczególności ze statutem przedszkola, koncepcją pracy przedszkola, programem
wychowawczo - profilaktycznym.
Formy współpracy z rodzicami:
Wychowankowie Przedszkola w Nadrybiu mają czuć się bezpieczni i szanowani. Kadra pedagogiczna przedszkola wie, że dzieci lubią się bawić, dlatego uczy przede wszystkim przez zabawę. Szanując indywidualne potrzeby każdego dziecka, nauczyciele stymulują rozwój przedszkolaka i czuwają nad jego prawidłowym przebiegiem. Wspierają naturalną ciekawość świata i chęć gromadzenia wiedzy, uczą samodzielnego działania oraz funkcjonowania w grupie.
Kadra pedagogiczna przedszkola ma świadomość, że nie osiągnie tego bez współpracy z rodzicami, dlatego wspólnie z opiekunami opracowała poniższy program wychowawczo -profilaktyczny.
W naszym przedszkolu dziecko ma prawo do:
W naszym przedszkolu dziecko ma obowiązek: