PROJEKT
PROGRAMU
WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNEGO
PRZEDSZKOLA
W NADRYBIU
NA LATA 2019-2020
WSTĘP
Wychowanie dziecka rozpoczyna się w rodzinie, a przedszkole tylko je kontynuuje, ukierunkowuje i wspomaga. Właśnie z tego względu nasz program został napisany przy udziale rodziców. Wszystkie zawarte w nim treści w szczególności wartości, które mają być kształcone u dzieci są wynikiem przeprowadzanych ankiet oraz konsultacji z rodzicami.
Z istoty wychowania przedszkolnego wynika jego funkcja wychowawcza, która jest integralnie powiązana z funkcją opiekuńczą i edukacyjną. Istotnym elementem odpowiedzialnego wychowania jest pomaganie wychowankowi, by odkrył, zrozumiał
i respektował podstawowe wartości, które odnoszą się do poszczególnych sfer ludzkiego życia.
Profilaktyka jest procesem wspomagania człowieka w radzeniu sobie z trudnościami zagrażającymi prawidłowemu rozwojowi i zdrowemu życiu, a także ograniczeniem
i likwidowaniem czynników blokujących i zaburzających zdrowe życie. Profilaktyka winna wspomagać proces wychowania, a wychowanie tworzy integralną całość z wiedzą
i kreowaniem umiejętności, poprzez które formuje się osobowość młodego człowieka. Nie wolno ich rozdzielać, gdyż wychowanie musi posiłkować się wiedzą, w której zapisane jest doświadczenie.
Celem głównym programu wychowawczego - profilaktycznego przedszkola jest stwarzanie warunków do pełnego rozwoju osobowego każdego z naszych wychowanków, zgodnego z ich wrodzonym potencjałem i możliwościami w relacjach ze środowiskiem społeczno - kulturowym i przyrodniczym.
Program wychowawczo - profilaktyczny Przedszkola w Nadrybiu, został oparty na doświadczeniu i obserwacji dziecięcych zachowań. Program został opracowany w oparciu o diagnozę sytuacji wychowawczej w przedszkolu .
Program wychowawczo - profilaktyczny jest zgodny z podstawą programową wychowania przedszkolnego, która opisuje proces wspomagania rozwoju i edukacji dzieci objętych wychowaniem przedszkolnym. Stanowi on wytyczne dla dyrektora, nauczycieli, pracowników niepedagogicznych oraz instytucji wspomagających pracę naszej placówki. Realizacja założeń programowych wpłynie na spójność i wielokierunkowość oddziaływań wychowawczych.
Pragniemy, aby rezultatem naszej pracy wychowawczej była dziecięca świadomość swojej wartości i indywidualności. Chcemy, aby każde dziecko rozumiało i respektowało zasady współżycia i współdziałania z innymi ludźmi. Aby nie obawiało się wyrażać swoich emocji, ale szanowało także odczucia innych. Naszym priorytetem jest wpojenie każdemu dziecku - istoty tolerancji, otwartości i wrażliwości- na otaczający je świat.
ZAŁOŻENIA PROGRAMOWE
- Upowszechnianie czytelnictwa, rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci.
- Pobudzanie kreatywności u dzieci.
- Kształtowanie takich wartości jak; uczciwość, sprawiedliwość, prawdomówność, tolerancyjność, patriotyzm.
- Wychowanie do współdziałania w zgodzie.
Zakładamy, że w wyniku systematycznego i spójnego oddziaływania wychowawczo-profilaktycznego uda się nam przygotować naszych przedszkolaków do zgodnego współżycia
z innymi. Będziemy dążyć do tego, żeby nasi wychowankowie byli: uczciwi, prawdomówni, wiarygodni, wrażliwi na krzywdę innych, kreatywni. Ważne jest też, aby nasi podopieczni wiedzieli jak należy zdrowo się odżywiać i co może szkodzić zdrowiu. Chcemy nauczyć ich rozwiązywania problemów w sposób negocjacyjny, bez stosowania przemocy zarówno słownej czy fizycznej oraz przyjmowania odpowiedzialności za swoje postępowanie.
W naszym przedszkolu rozwijamy pasje, zdolności i talenty, dostosowując wszelkie działania do zainteresowań i zdolności naszych przedszkolaków.
Program zawiera treści, metody i formy pracy, które są zgodne z podstawą programową wychowania przedszkolnego i w spójny sposób ją uzupełniają. Program realizowany będzie
w trakcie pobytu dziecka w przedszkolu.
Jednym z założeń programu wychowawczo – profilaktycznego jest wychodzenie naprzeciw potrzebom dziecka oraz rozwijanie, wspomaganie i ukierunkowanie jego zdolności zgodnie z potencjałem i możliwościami.
- PODSTAWA PRAWNA PROGRAMU WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNEGO
Program wychowawczo - profilaktyczny został opracowany na podstawie następujących
dokumentów:
- Powszechna Deklaracja Praw Człowieka
- Konwencja o Prawach Dziecka
- Ustawa o z dnia 14 grudnia 2016r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2018 r. poz. 996, 1000, 1290 i 1669)
- Ustawa z dnia 26 stycznia 1982r. Karta Nauczyciela (Dz. U. z 2018 r. poz. 967)
- Rozporządzenie MEN z dnia 21 maja 2001r. w sprawie ramowych statutów publicznego przedszkola oraz publicznych szkół
- Rozporządzenie MEN z dnia 14 lutego 2017r. w sprawie podstawy programowej wychowania przedszkolnego oraz kształcenia ogólnego dla szkoły podstawowej, w tym dla uczniów z niepełnosprawnością intelektualna w stopniu umiarkowanym i znacznym.
- Ustawa z dnia 19 sierpnia 1994r. o ochronie zdrowia psychicznego, (Dz. U. nr 111 poz. 535, z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, ( Dz. U. z 2002r. nr 147, poz. 1231, z późn. Zm.).
- Ustawa z dnia 26 października 1982r. o postępowaniu w sprawach nieletnich (dz. U. z 2002r. nr 11, poz. 109, z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu narkomanii (Dz. U. nr 179, poz. 1485, z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 9 listopada 1995r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (Dz. U. z 1996r. nr 10, poz. 55, z późn. zm.).
- Ustawa z dnia 29 lipca 2005r. o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie (Dz. U. nr 180, poz. 1493).
- Rozporządzenie MENiS z dnia 31 grudnia 2002r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach (Dz. U. z 2003r. nr 6, poz. 69).
- Rozporządzenie MEN z dnia 9 sierpnia 2017r. w sprawie zasad udzielania pomocy psychologiczno – pedagogicznej w publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach.
- Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 2011 r. w sprawie procedury „Niebieskie Karty” oraz wzorów formularzy „Niebieska Karta” (Dz. U. z 3 października 2011 poz. 1245).
- Konwencja Praw Dziecka.
- Ustawa z dnia 24 kwietnia 2015 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz innych ustaw
- Statut Przedszkola w Nadrybiu,
- Koncepcja pracy przedszkola,
Przy opracowaniu programu wychowawczo-profilaktycznego przedszkola uwzględniono:
- obowiązujące akty prawne;
- dotychczasowe doświadczenia przedszkola:
- zebrane od rodziców i nauczycieli problemów wychowawczych i profilaktycznych występujących w przedszkolu i środowisku;
- CELE PROGRAMU
CEL NADRZĘDNY:
Celem głównym Programu wychowawczo - profilaktycznego przedszkola jest stwarzanie warunków do pełnego rozwoju każdego z naszych wychowanków, zgodnego z ich wrodzonym potencjałem i możliwościami.
Naszych podopiecznych staramy się uświadomić o istniejących w życiu ludzkim zagrożeniach oraz wyposażyć w umiejętność radzenia sobie z nimi.
CELE GŁÓWNE
- Wprowadzanie dzieci w system ogólnoludzkich wartości moralnych.
- Budowanie zachowań kulturalnych i społecznie akceptowanych.
CELE SZCZEGÓŁOWE
- Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i sytuacjach zadaniowych.
- Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych i żywieniowych.
- Kształtowanie u dzieci samodzielności przy wykonywaniu czynności samoobsługowych.
- Kształtowanie u dzieci wiary we własne możliwości.
- Kształtowanie i rozwijanie ekspresji, twórczej postawy, wrażliwości na piękno, wrażliwości estetycznej oraz pomysłowości.
- Kształtowanie postawy świadomego twórcy i odtwórcy kultury.
- Doskonalenie sprawności fizycznej dzieci.
- Kształtowanie umiejętności korzystania z własnej wolności przy zachowaniu szacunku dla wolności wyboru innych osób oraz ponoszeniu odpowiedzialności za własne wybory.
- Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych, w każdej sytuacji.
- Poszerzenie zasobu wiadomości dotyczących świata przyrody i techniki.
- Wychowanie dla poszanowania świata roślin i zwierząt.
- Stwarzanie sytuacji doskonalących pamięć, umiejętność skupienia uwagi, zdolność kojarzenia, logicznego, twórczego i oryginalnego myślenia a także działania.
- Stwarzanie warunków do odkrywania, eksperymentowania, poznawania oraz działania.
- Kształtowanie wartości rodzinnych, obywatelskich i patriotycznych.
- Kształtowanie umiejętności zgodnego obcowania z ludźmi.
- Uczenie się rozróżniania dobra od zła i rozpoznawania własnych odczuć.
- Rozwijanie poczucia własnej wartości i zdolności emocjonalnej empatii.
- Tworzenie postawy zrozumienia i akceptacji.
- Wdrażanie do szanowania innych, bez względu na ich pochodzenie; wygląd, stan zdrowia.
- Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z agresją i przemocą.
- Rozwijanie postaw czytelniczych.
- Wdrażanie dzieci do utrzymania ładu i porządku.
Powyższe cele nauczyciele dostosowują do rozwoju intelektualnego i emocjonalno – społecznego dziecka i realizują je w ramach zajęć. W realizacji powyższych celów nauczyciele współpracują ze sobą oraz z całym środowiskiem przedszkolnym, głównie
z rodzicami.
- ZAŁOŻENIA PROGRAMU, METODY I FORMY REALIZACJI
Nauczyciele dostosowują przekazywanie wiedzy, kształtowanie umiejętności i postaw wychowanków do odpowiedniej w tym wieku aktywności dzieci. Umożliwiają poznawanie świata, wspomagają samodzielność uczenia się.
Nauczyciele rozbudzają ciekawość poznawczą i motywację do dalszej edukacji. Realizując program wychowawczo - profilaktyczny przedszkola wykorzystujemy elementy wielu atrakcyjnych form i metod wspierających aktywność, samodzielność, zachęcających do twórczych poszukiwań, pozwalających na ukazanie zalet i walorów każdego dziecka.
Dzieci oswajane są z poczuciem czasu. W tym celu organizuje się zajęcia w terenie, aranżuje odpowiednio sale (tablice zadań, tablice motywacyjne, plany dnia, kalendarz roku
i pogody, zegary, itp.).
Stosuje się przede wszystkim motywację pozytywną. Każdy przedszkolak jest dla nas ważny, dlatego do każdego podchodzimy indywidualnie.
Wszystkie zajęcia w przedszkolu uwzględniają założenia programu wychowawczo – profilaktycznego:
· stwarzanie sytuacji, w których dziecko lepiej pozna siebie i innych,
obserwowanie, naśladowanie przez dzieci rówieśników i dorosłych z otoczenia,
- dokonywanie oceny zachowań innych oraz ustosunkowanie się do nich,
- kierowanie doświadczeniami i kreowanie przez nauczyciela sytuacji edukacyjnych, sprzyjających kształtowaniu pozytywnego, optymistycznego spojrzenia dziecka na
świat oraz budowaniu obrazu samego siebie jako składnika osobowości człowieka,
· integracja dzieci, nauczycieli i rodziców,
- poznawanie przez rodziców sposobów wspomagania rozwoju dziecka i dróg porozumiewania się z nim,
- umożliwienie rodzicom i dzieciom spędzania wspólnego czasu w placówce,
- przeżywanie przez dzieci i rodziców wspólnej radości z przebywania ze sobą i wspólnych działań,
- poznanie werbalnych i pozawerbalnych środków komunikacji z dzieckiem, rodzicami
i wychowawcą w trakcie spotkań integracyjnych.
Przekaz treści wychowawczych powinien odbywać się drogą najlepiej przyswajalną dla
dziecka:
- w sytuacjach problemowych dla dziecka, w których rzeczywiste zdarzenie staje się polem, na którym dokonuje się oceny,
- na zajęciach, gdzie teoretycznie postawione przez nauczycielkę zadanie wywołuje problem nie zaistniały, a konieczny do poznania przez dzieci,
· w rozmowach, w których następuje zderzenie poglądów, wymiana doświadczeń
i wypracowane zostają oceny moralne,
- w działaniu, podczas którego utrwalają się pożądane cechy charakteru,
- stwarzanie dziecku sztucznych sytuacji, wywołujących refleksję, z czasem przygotowujących go do prawidłowej reakcji.
Metody pracy:
- metody podające (przyswajanie): opowiadanie, pogadanka, historyjka obrazkowa, wiersze piosenki, praca z tekstem;
- metody problemowe (odkrywanie): gry dydaktyczne, giełda pomysłów - „Burza mózgów", inscenizacja;
- metody praktyczne (działanie): ćwiczenia, gry dydaktyczne, zabawy intelektualne
np. rebusy, krzyżówki, rozsypanki, prace użyteczne, proste doświadczenia,
- metody aktywizujące: – pedagogika zabawy, Ruchu Rozwijającego W. Sherborne, C. Orffa, metoda projektów, drama, wystawa (ekspozycja), pokaz.
Formy pracy:
- zabawa oraz inne rodzaje działalności dzieci pozwalające na rozwijanie własnej inicjatywy,
- czynności samoobsługowe dzieci (np. związane z utrzymaniem higieny osobistej, porządku w sali, szatni ) oraz prace użyteczne na rzecz przedszkola, domu itp.,
- spacery i wycieczki,
- zajęcia organizowane przez nauczycielkę z całą grupą lub prowadzone w mniejszych zespołach,
- udział w imprezach i uroczystościach organizowanych w przedszkolu i poza nim,
- udział w konkursach, festiwalach, przeglądach, quizach, turniejach.
- ZADANIA WYCHOWAWCZE W ZAKRESIE RALIZACJI
ZAŁOŻEŃ PROGRAMU WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNEGO
Przedszkole w równej mierze pełni funkcje opiekuńcze, wychowawcze, profilaktyczne
i kształcące. Naszym zadaniem jest zapewnienie dzieciom możliwości wspólnej zabawy
i nauki w warunkach bezpiecznych, przyjaznych i dostosowanych do ich potrzeb rozwojowych.
Nauczyciele:
- poznają dzieci oraz ich środowisko, a także utrzymują stały kontakt z rodzicami,
- organizują spotkania, wspierają i wspomagają rodziców w działaniach wychowawczo-opiekuńczych,
- rozwiązują indywidualne problemy przez udzielanie dzieciom wszechstronnej pomocy,
- propagują zasady kulturalnego zachowania,
- troszczą się o zdrowie dzieci, w szczególności przez wdrażanie ich do dbałości o higienę osobistą oraz przestrzegania zasad bezpieczeństwa i higieny pracy,
- tworzą bezpieczną dla dziecka atmosferę, warunkującą zdrowie fizyczne i psychiczne,
- stosują środki wychowawcze wzmacniające pozytywne zachowania dzieci,
- eliminują zachowania niepożądane,
- ściśle współpracują z rodziną dziecka w celu ujednolicenia oddziaływań wychowawczych.
Rodzice:
- dbają o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez dzieci,
- dbają o odpowiedni strój w czasie świąt szkolnych, akademii,
- współdziałają z nauczycielami w sprawach wychowania i kształcenia dzieci,
- biorą czynny udział w życiu przedszkola.
Pracownicy niepedagogiczni:
- reagują na przejawy negatywnych zachowań i informują o tym nauczyciela,
- wspomagają nauczycieli w realizowaniu działań wychowawczych.
Zadania wychowawczo -profilaktyczne przedszkola:
- Zbadać oczekiwania rodziców w zakresie metod wychowawczych.
- Poznać i stosować metody skutecznego oddziaływania wychowawczego.
- Systematycznie przeprowadzać zajęcia profilaktyczno – edukacyjne uczące dzieci jak chronić się przed niebezpieczeństwem i radzić sobie w trudnych sytuacjach.
- Przygotowanie uczniów do świadomego, aktywnego uczestnictwa w życiu społecznym.
- Przygotowanie do podejmowania i pełnienia ról społecznych i obywatelskich.
- Współdziałać z instytucjami oraz specjalistami w celu otoczenia opieką i terapią dzieci dotkniętych przemocą i zaniedbanych wychowawczo.
- Wspierać działania wychowawcze rodziców, integrować oddziaływania wychowawcze własne, rodziny, środowiska.
- Prowadzić dostosowane do możliwości dzieci formy zabaw wyrabiające asertywność, poczucie własnej wartości, umiejętności słuchania innych i skutecznej komunikacji międzyludzkiej.
- Stosować system wzmacniania pozytywnych zachowań dzieci.
- Uczyć tolerancji i akceptacji inności.
- ZASADY I FORMY WSPÓŁPRACY Z RODZICAMI
Rodzina i przedszkole to dwa ważne środowiska wychowawcze dziecka mające decydujący wpływ na prawidłowy jego rozwój. Współdziałanie nauczycieli i rodziców jest jednym z istotnych czynników prawidłowego procesu wychowawczego. Wpływa zarówno na postępy dzieci w nauce, jak i w zachowaniu. Daje też szansę ciągłego doskonalenia się nauczycieli i rodziców jako opiekunów odpowiedzialnych za wielostronny rozwój dzieci. Skuteczność tego oddziaływania uwarunkowana jest wzajemnym i ścisłym współdziałaniem.
Dlatego wychowawcy dążą do ujednolicenia oddziaływań dydaktyczno – wychowawczych na płaszczyźnie przedszkole-dom oraz do pełnej współpracy rodziców z placówką.
Zakres tej współpracy obejmuje:
- Udzielanie pełnej i wyczerpującej informacji na temat zachowania dziecka, jego postępów w nauce i trudności.
2. Zaznajomienie rodziców z dokumentami regulującymi pracę przedszkola,
a w szczególności ze statutem przedszkola, koncepcją pracy przedszkola, programem
wychowawczo - profilaktycznym.
- Udział rodziców w różnego rodzaju formach działalności placówki (przedstawienia, wycieczki, imprezy organizowane w przedszkolu, zajęcia otwarte).
Formy współpracy z rodzicami:
- zebrania ogólne z rodzicami oraz Radą Rodziców,
- zebrania grupowe,
- konsultacje indywidualne,
- spotkania okolicznościowe,
- organizacja dni /zajęć otwartych dla rodziców,
- uroczystości, festyny, pikniki,
- prelekcje, pogadanki,
- prowadzenie kącika dla rodziców (pedagogizacja rodziców),
- kontakty telefoniczne i mailowe,
- kontakty miedzy rodzicami,
- plany współpracy z rodzicami,
- program wychowawczy - profilaktyczny,
- tablice informacyjne dla rodziców,
- strona internetowa przedszkola,
- włączenie rodziców do organizacji imprez kalendarzowych, przedszkolnych,
- angażowanie rodziców w pracę na rzecz przedszkola
- MODEL ABSOLWENTA
Wychowankowie Przedszkola w Nadrybiu mają czuć się bezpieczni i szanowani. Kadra pedagogiczna przedszkola wie, że dzieci lubią się bawić, dlatego uczy przede wszystkim przez zabawę. Szanując indywidualne potrzeby każdego dziecka, nauczyciele stymulują rozwój przedszkolaka i czuwają nad jego prawidłowym przebiegiem. Wspierają naturalną ciekawość świata i chęć gromadzenia wiedzy, uczą samodzielnego działania oraz funkcjonowania w grupie.
- WIZJA ABSOLWENTA – każdy nasz absolwent:
- akceptuje siebie i dostrzega swoje mocne i słabe strony,
- czuje silną więź ze swoją rodziną,
- szanuje innych ludzi,
- jest tolerancyjny i otwarty na świat,
- jest uczciwy i prawdomówny,
- potrafi rozwiązywać konflikty w sposób negocjacyjny,
- cechuje się wrażliwością emocjonalną,
- wie, że wyrażając własne emocje, należy respektować uczucia innych,
- współdziała w zgodzie
- nazywa swoje emocje,
- czerpie korzyści ze swej kreatywności,
- nabywa świadomość moralną,
- myśli logicznie,
- umie cieszyć się z sukcesów i przeżywać porażki,
- jest świadomy swej przynależności narodowej, etnicznej, językowej,
- sprawnie posługuje się językiem ojczystym,
- ma postawę prozdrowotną, proekologiczną i patriotyczną,
- jest samodzielny na miarę możliwości swojego wieku,
- jest gotowy do podjęcia nauki w szkole podstawowej.
Kadra pedagogiczna przedszkola ma świadomość, że nie osiągnie tego bez współpracy z rodzicami, dlatego wspólnie z opiekunami opracowała poniższy program wychowawczo -profilaktyczny.
- PRAWA I OBOWIĄZKI PRZEDSZKOLAKA
W naszym przedszkolu dziecko ma prawo do:
- zaspokajania potrzeb rozwojowych, a szczególnie potrzeby bezpieczeństwa
i akceptacji,
- zdrowego jedzenia,
- zaspokojenia ciekawości i poznania otaczającej go rzeczywistości,
- badania i odkrywania,
- kontaktu i zabawy z innymi, wyboru towarzyszy zabaw,
- rozwijania swoich zainteresowań i własnych możliwości twórczych,
- decydowania i dokonywania wyborów wyrażania własnego zdania, sądów
i oczekiwań,
- poznania, nazywania i wyrażania własnych emocji,
- zrozumiałego dla siebie systemu wyróżnień, nagród i logicznych konsekwencji
W naszym przedszkolu dziecko ma obowiązek:
- przestrzegać zasad i norm współżycia w grupie,
- nie oddalać się od grupy bez pozwolenia osoby dorosłej,
- zgłaszać swoje niedyspozycje zdrowotne,
- nie przeszkadzać innym w zabawie, gdy sam nie ma na nią ochoty,
- po skończonej zabawie posprzątać miejsce zabawy,
- umieć dzielić się z kolegami atrakcyjnymi zabawkami,
- szanować prawo do zabawy wszystkich kolegów,
- zachowywać zasady bezpieczeństwa podczas zabawy,
- nie przeszkadzać odpoczywającym,
- przychodzić stosownie ubrane na uroczystości przedszkolne,
- poprawnie zachowywać się w miejscach publicznych.
- PROFILAKTYKA
W naszym przedszkolu zapobiegamy:
- dyskryminacji,
- poczuciu niedowartościowania,
- uzależnieniom od telefonów, telewizji, internetu,
- zbyt dużej ufności do świata i ludzi,
- przemocy,
- uleganiu wpływom,
- niebezpieczeństwom, które mogą spotkać nasze dzieci w dalszym życiu
(np. molestowanie, cyberprzemoc).
W naszym przedszkolu kształtujemy:
- umiejętności radzenia sobie w sytuacjach zagrożenia oraz stosowania zasad bezpieczeństwa w przedszkolu, domu oraz na drodze,
- chrześcijański sposob postrzegania świata, w tym wartości i sposoby życia, które promujemy,
- nawyki zdrowego, aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu,
- rozwijanie umiejętności radzenia sobie z agresją i przemocą,
W naszym przedszkolu uświadamiamy dzieci:
- na temat zdrowego odżywiania, higieny osobistej i otoczenia oraz aktywnego spędzania czasu wolnego,
- na temat szkodliwości nałogów (palenie papierosów, picie alkoholu),
- na temat szkodliwości nadmiernego spędzania czasu na cyfrowych nośnikach, (telefon, tablet)
- o niebezpieczeństwach, jakie niesie za sobą świat wirtualny.
W jaki sposób chcemy to zrealizować?
- przez rozmowę i magiczne słowa,
- przez poszukiwanie różnych zabaw i ćwiczeń,
- przez bajki terapeutyczne.
- SYSTEM MOTYWACYJNY
Dzieci potrzebują precyzyjnego określenia, co jest dozwolone, a czego nie wolno.
Opracowując „Kodeks postępowania” musimy zarówno wspierać i motywować je do przestrzegania obowiązujących norm i zasad, jak również konsekwentnie go egzekwować. Skutecznym środkiem wychowania są nagrody i pochwały. Mają one wartość zachęcającą do pracy dla każdego człowieka, a tym bardziej dla dziecka.
Formy nagradzania :
- Pochwała indywidualna
- Pochwała wobec grupy
- Pochwała przed rodzicami
- Dostęp do atrakcyjnej zabawki
- Drobne nagrody rzeczowe, np. emblematy uznania, znaczki
Nagradzamy za :
- Stosowanie ustalonych zasad i umów
- Wysiłek włożony w wykonaną pracę
- Wywiązanie się z podjętych obowiązków
- Bezinteresowną pomoc innym
- Aktywny udział w pracach na rzecz grupy i przedszkola
Po ustaleniu norm postępowania należy również ustalić konsekwencje za brak podporządkowania się im.
Formy karania :
- Upomnienie słowne indywidualne
- Upomnienie słowne wobec grupy
- Poinformowanie rodziców o przewinieniu
- Odsunięcie od zabawy
- Zastosowanie aktywności mającej na celu rozładowanie negatywnych emocji
- DZIECIĘCY KODEKS ZACHOWAŃ
CHCEMY
NIE MOŻEMY
- szanować kolegów
- bić, popychać, wyrządzać krzywdy innym
- być kochanymi i umieć kochać
- przezywać innych
- pomagać sobie wzajemnie
- wyśmiewać się z innych,
- być uprzejmi i uczciwymi
- przeszkadzać innym w zabawie i pracy
- bawić się zgodnie
- niszczyć pracę innych
- szanować własność innych
- zabierać cudzej własności bez pytania
- pytać zgodzę dorosłych i kolegów
- oszukiwać
- dbać o czystość i porządek
- niszczyć zabawek i innych przedmiotów
- szanować pracę innych
w przedszkolu
- okazywać, co myślimy i czujemy
- mówić brzydkich słów
- być czystymi i schludnymi
- bawić się niebezpiecznymi przedmiotami
- bawić się bezpiecznie
- zdrowo się odżywiać
- STANDARDY OSIĄGNIĘĆ DZIECKA
-
- Jest świadome swojej wartości; wierzy w siebie, w swoje możliwości i umiejętności.
- Przestrzega umówionych zasad i norm współdziałania i współżycia w grupie.
- Pomaga innym, unika konfliktów; negocjuje, przeprasza i przebacza.
- Zwraca się do innych osób z szacunkiem.
- Potrafi swobodnie wyrażać swoje uczucia; panuje nad emocjami.
- Jest świadome, że uzyska pomoc od innych, gdy tego potrzebuje.
- Jest odpowiedzialne za swoje czyny; ma poczucie obowiązku.
- Potrafi cieszyć się ze swoich sukcesów; z godnością przyjmuje niepowodzenia
- EWALUACJA :
Dzieci:
- potrafią działać zespołowo, a relacje panujące w grupie są prawidłowe,
- radzą sobie w sytuacjach trudnych,
- są odpowiedzialne za swoje zachowanie,
- mówią o swoich emocjach i nastroju,
- realizują twórcze i prozdrowotne postawy
W ewaluacji programu uwzględnia się opinie wychowanków, rodziców , nauczycieli,
pracowników szkoły, przedstawicieli organów prowadzących oraz sugestie nadzoru
pedagogicznego .
Sposoby ewaluacji:
-
- analiza dokumentów – dziennik, plany miesięczne grup
- arkusze obserwacji
- ankiety – kierowane do rodziców, nauczycieli
- ocena realizacji programu wychowawczo - profilaktycznego na końcoworocznej Radzie Pedagogicznej
- KRYTERIA SUKCESU
-
- Przedszkolny program wychowawczo - profilaktyczny został stworzony przez całą społeczność przedszkola.
- Jest akceptowany przez rodziców.
- Zawiera ustalone priorytety wychowawcze.
- Wspiera i wyposaża dzieci w przyjęte wartości, zasady, normy.
- Sprzyja rozwijaniu samodzielności i samorealizacji dzieci oraz pracowników przedszkola.
- Jest otwarty, podlega monitorowaniu.
- Jest spójny z programem wychowania przedszkolnego.
- TREŚCI PROGRAMU WYCHOWAWCZO - PROFILAKTYCZNEGO
I. UMIEM FUNKCJONOWAĆ W GRUPIE
Kształtowanie umiejętności społecznych dzieci: porozumiewanie się
z dorosłymi i dziećmi, zgodne funkcjonowanie w zabawie i w sytuacjach zadaniowych.
NORMY POSTĘPOWANIA
PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI
- Przestrzegam umów, reguł i norm ustalonych w grupie
- Staram się współdziałać w grupie
i w sytuacjach zadaniowych
- Szanuję wspólną własność
- Bawię się tak, aby nie przeszkadzać
innym
- Potrafię czekać na swoją kolej
- Sumiennie wypełniam obowiązki dyżurnego
- Okazuję życzliwość i taktownie zachowuję się wobec odmienności innych (wygląd zewnętrzny, zachowanie, zwyczaje)
- Zrozumienie dla ludzkiej inności; przeciwstawianie się przejawom dokuczania i wyśmiewania
- Nie obrażam się
- Nie kłamię
- Unikam krzyku i kłótliwości
- Jeśli mam problem, zwracam się do nauczyciela o pomoc
- Potrafię przyjąć porażkę z godnością
(umiem przegrywać)
- Utworzenie kontraktu w każdej grupie
- Zwracanie uwagi na zasady współdziałania podczas zajęć i zabaw
- Dbanie o salę, zabawki i sprzęt przedszkolny
- Stosowanie nagród: pochwała, naklejki, pieczątki itp.
- Zgłaszanie się np. podczas zajęć poprzez uniesienie ręki do góry
- Pełnienie dyżurów w sali (dzieci starsze)
- Zrozumienie dla ludzkiej inności; przeciwstawianie się przejawom dokuczania i wyśmiewania,
- Przykłady z literatury
- Poznawanie wzorców właściwego zachowania poprzez podejmowanie prób oceny zachowań bohaterów bajek, opowiadań i inscenizacji oraz wzorców pozytywnych zachowań poprzez własny przykład,
- Przykłady zachowań dzieci i innych dorosłych
- Porozumiewanie się umiarkowanym tonem głosu
- Obdarzenie dziecka zaufaniem, umożliwienie mu odczuwania bycia ważnym
- Wykorzystanie gier stolikowych
i ruchowych
II. JESTEM DOBRYM KOLEGĄ
NORMY POSTĘPOWANIA
PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI
- Jestem miły i uprzejmy dla innych
- Szanuję własne wytwory i wytwory pracy innych kolegów
- Słucham, co mówią inni
- Nie wyśmiewam się z kolegi, koleżanki
- Nie wyrządzam innym krzywdy
- Dzielę się z innymi, tym co mam
- Nie zabieram bez pytania zabawek należących do innych
- Opiekuję się młodszymi oraz pomagam tym, którzy tego potrzebują
- Kulturalne zwracanie się do kolegów, składanie życzeń urodzinowych
- Poszanowanie pracy i zdania kolegów
- Skupianie uwagi na tym co mówi kolega
- Odgrywanie prostych scenek sytuacyjnych ukazujących galerię
ludzkich zachowań i emocji
- Uczenie się pokojowego rozwiązywania konfliktów
- Stosowanie zwrotów grzecznościowych,
- Dzielenie się zabawkami przyniesionymi z domu
- Rozumienie, że inni też mają prawo do uczestnictwa w zabawie,
- Pomaganie innym podczas wspólnych zajęć i zadań, a także wspieranie pokrzywdzonych i chorych
- Udział w akcjach wolontarystycznych organizowanych na terenie przedszkola
III. DBAM O SWOJE BEZPIECZEŃSTWO
Wdrażanie dzieci do dbałości o bezpieczeństwo własne oraz innych
NORMY POSTĘPOWANIA
PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI
- Nie oddalam się od grupy
- Uważnie poruszam się po budynku przedszkola oraz w ogrodzie przedszkolnym
- Nie biorę do rąk nieznanych przedmiotów, produktów
- Informuję dorosłych o swoich dolegliwościach i złym samopoczuciu
- Unikam niebezpiecznych zabaw
- Znam swoje imię, nazwisko i adres zamieszkania
- Unikam kontaktu z nieznanymi osobami
- Nie zbliżam się do nieznanych zwierząt
- Przestrzegam zasad ruchu drogowego dla pieszych
- Ustalenie zasad warunkujących bezpieczeństwo podczas pobytu w przedszkolu (sala, ogród przedszkolny) oraz na wycieczkach
- Ustalenie jasnych zasad warunkujących bezpieczeństwo podczas pobytu
w przedszkolu –
- Przestrzeganie umów grupowych
- Przestrzeganie zakazu spożywania produktów nieznanego pochodzenia (owoce, rośliny, grzyby, słodycze itp. oraz otrzymywanych od obcych)
- Omówienie sposobu postępowania
w razie złego samopoczucia, skaleczenia czy innej dolegliwości
- Dostarczenie dzieciom wzorów zachowania ( filmy edukacyjne, teatrzyki, spotkanie z policjantem)
- Poznanie konsekwencji niebezpiecznych zabaw i zachowań
- Zapamiętanie własnego imienia, nazwiska i adresu zamieszkania
- Poznanie niektórych możliwości radzenia sobie w sytuacjach zagrażających własnemu bezpieczeństwu
- Omówienie zachowań zwierząt, gdy: zwierzę jest zdenerwowane, chore, boi się
- Zapoznanie dzieci z zasadami zachowania się w przypadku kontaktu
z agresywnym psem
- Dostarczenie wzorców właściwego zachowania się na ulicy ( wycieczki, na skrzyżowaniu, spotkanie z policjantem, książki)
IV. JESTEM KULTURALNY
Kształtowanie czynności samoobsługowych, nawyków higienicznych
i kulturalnych. Wdrażanie dzieci do utrzymywaniu ładu i porządku.
NORMY POSTĘPOWANIA
PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI
- Zawsze jestem miły i serdeczny
- Znam proste zasady savoir-vivre, np. chłopiec ustępuje miejsca dziewczynce, przepuszcza ją pierwszą w przejściu, dziecko otwiera drzwi pani woźnej, która coś niesie itp.
- Używam słów: proszę, dziękuję przepraszam, dzień dobry, do widzenia
- Witam się i żegnam ze wszystkimi znajomymi
- Kulturalnie spożywam posiłki
- Dbam o ład i porządek w swoim otoczeniu
- Okazuję szacunek osobom dorosłym
i starszym
- Słucham gdy ktoś mówi, nie przerywam
- Nie podnoszę głosu
- Rozmowy z dziećmi na temat prostych zasad kultury bycia, stosowanie ich
w sytuacjach codziennych
- Używanie zwrotów grzecznościowych
w określonych sytuacjach życiowych
- Zwracanie uwagi i ćwiczenie umiejętności kulturalnego spożywania posiłków oraz kulturalnego zachowania się przy stole
- Powierzanie dzieciom prostych zadań
i obowiązków w domu i przedszkolu: sprzątanie zabawek po skończonej zabawie, układania książek i gier na miejsce; utrzymanie porządku w swojej szufladzie i ogrodzie przedszkolnym,
- Podejmowanie prac społeczno – użytecznych, hodowlanych i gospodarczych (dyżury, dekoracje, ozdoby)
- Uwrażliwienie dzieci na potrzeby innych osób; pomoc słabszym, opieka nad chorymi - przykłady z literatury dziecięcej.
- Uczenie się mówienia miłych słów
i dziękowania ze te słowa; prowadzenie rozmów z kolegami i dorosłymi
V. SZANUJĘ SWOJĄ RODZINĘ
Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne
NORMY POSTĘPOWANIA
PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI
- Znam historię swojej rodziny
- Kultywuję tradycje swojej rodziny
- Pamiętam o uroczystościach rodzinnych
- Szanuję członków swojej rodziny
- Okazuję swoje uczucia rodzinie
- Aktywnie uczestniczę w życiu rodzinnym
- Wiem, gdzie pracują moi rodzice i znam wartości wypływające z wykonywanego zawodu
- Rozmowy na temat rodziny - znajomość imion rodziców, dziadków, rodzeństwa, miejsca zamieszkania
- Wykonanie drzewa genealogicznego
- Pobudzanie ciekawości do interesowania się historią i tradycjami swojej rodziny
- Wzmacnianie więzi rodzinnych poprzez udział członków rodziny
w uroczystościach organizowanych
w przedszkolu (Dzień Babci i Dziadka, Piknik Rodzinny) oraz w zajęciach otwartych
- Obchodzenie w przedszkolu urodzin dzieci, organizowanie w przedszkolu konkursów rodzinnych (plastycznych)
- Wykonywanie niespodzianek dla członków rodziny bez okazji
- Zachęcanie do pomagania rodzicom
w domu, pamiętanie o urodzinach
i imieninach domowników, przygotowywanie prezentów
- Prowadzenie rozmów, zajęć dotyczących poznawania pracy zawodowej rodziców, dziadków, zapraszanie przedstawicieli na zajęcia do przedszkola,
- Realizowanie tematów kompleksowych dotyczących poznawania zawodów, np. strażaka, lekarza, policjanta, itp.
VI. JESTEM DOBRYM POLAKIEM
Wychowanie rodzinne, obywatelskie i patriotyczne
NORMY POSTĘPOWANIA
PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI
- Znam i szanuję symbole narodowe: godło, flaga, hymn
- Znam swoją miejscowość: tradycje, kulturę, herb, zabytki i ciekawe miejsca
- Jestem dumny z kraju, w którym mieszkam
- Stosownie ubieram się na uroczystości przedszkolne
- Wprowadzenie tematyki kompleksowej: „Moja ojczyzna”
- Umieszczenie w widocznym miejscu
w salach godła Polski
- Wywieszanie na budynku przedszkola flag z okazji świąt narodowych
- Poznanie swojego miasta
- Poznanie herbu
- Spacer po najbliższej okolicy
- Uświadomienie dzieciom ich przynależności narodowej ( zajęcia, każda nadarzająca się okazja) – jesteśmy Polakami, mieszkamy w Polsce
- Poznanie informacji na temat Warszawy (stolica Polski, herb, legenda, wiersze )
- Poznanie nazwy najdłuższej rzeki Polski
- Pomaganie w orientowaniu się na mapie Polski
VII. DBAM O SWOJE ZDROWIE
Wychowanie zdrowotne i kształtowanie sprawności fizycznej dzieci
NORMY POSTĘPOWANIA
PRZYKŁADOWE SPOSOBY REALIZACJI
- Hartuję swój organizm - biorę udział
w zajęciach ruchowych, zabawach, spacerach i wycieczkach (przebywam na świeżym powietrzu w każdej porze roku)
- Dbam o higienę osobistą
- Ubieram się stosownie do pory roku, pogody i temperatury
- Chętnie zjadam wszystkie posiłki –poznaję zasady zdrowego żywienia
- Nie oglądam zbyt długo telewizji
- Nie korzystam zbyt długo z Internetu, telefonu
- Nie boję się lekarza- stosuje się do jego zaleceń
- Nie krzyczę, mówię umiarkowanym głosem
- Propagowanie form czynnego wypoczynku
- Samodzielne mycie zębów – nauka prawidłowego szczotkowania
- Mycie rąk po wyjściu z toalety i przed posiłkami
- Korzystanie z indywidualnych przyborów higienicznych: grzebień, chusteczka do nosa, ręcznik, szczoteczka do zębów
- Rozmowy na temat zdrowia
- Uświadomienie konieczności spożywania pokarmów niezbędnych dla zdrowia, umiaru w spożywaniu słodyczy
- Obchody Dnia Marchewki
- Wykorzystanie literatury promującej zdrowy styl życia
- Spotkania z pediatrą, pielęgniarką,
- Zwrócenie uwagi na konieczność leczenia w czasie choroby (lekarstwa, zastrzyki)
- Wdrażanie do profilaktyki (szczepienia, prawidłowe odżywianie, ruch)
- Przestrzeganie przed nadwyrężaniem głosu
EWALUACJA
W ustaleniu czy realizowany program przynosi oczekiwane efekty, niezbędna jest jego ewaluacja. Należy więc kontrolować zarówno przebieg procesu, jak i osiągnięte wyniki.
W tym celu na początku roku szkolnego i w trakcie jego trwania należy przeprowadzić wśród rodziców i nauczycieli ankiety. Proces powinien być kontrolowany przez bieżące monitorowanie, a uzyskane informacje wykorzystywane do modyfikacji samego programu (jeżeli wystąpi taka potrzeba). Ewaluację wyników należy przeprowadzić pod koniec każdego roku szkolnego i opracować wnioski do pracy na następny rok szkolny.
Narzędzia ewaluacji:
• Sprawozdania wychowawców z realizacji Programów Wychowawczo-Profilaktycznych grup;
• Ankieta skierowana do rodziców, dotycząca działań dydaktyczno- wychowawczych dziecka, oraz kwestionariusz ankiety pozwalający stworzyć sylwetkę absolwenta naszego przedszkola; kwestionariusz ankiety dotyczący oceny wartości i postaw
• Ankieta skierowana do nauczycieli, której celem będzie uzyskanie informacji na temat realizacji Programu Wychowawczo-Profilaktycznego i ewentualnej jego modyfikacji;
• Analiza dokumentów;
• Obserwacje;
Program Wychowawczo - Profilaktyczny Przedszkola w Nadrybiu
- przyjęto uchwałą Rady Pedagogicznej w dniu ………………………………………………. - przyjęto uchwałą Rady Rodziców w dniu …………………………………………………….
Rada Rodziców Rada Pedagogiczna