Wielkimi krokami zbliża się wiosna a więc coraz cieplejsze dni.
Specjaliści do spraw zdrowia informują, że codzienna aktywność fizyczna powinna stać się stałym nawykiem. Codzienna dawka ruchu jest nieoceniona zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – czasem wystarczy nawet krótki spacer. Minimalna dawka aktywności fizycznej dla dzieci i młodzieży to 60 minut dziennie. Aktywność ta powinna być umiarkowana i dostosowana do możliwości i wieku dziecka.
Dlaczego aktywność na świeżym powietrzu jest ważna dla dziecka? W przypadku maluchów aktywność ta odpowiada za szereg pozytywnych efektów:
- Zwiększa napływ krwi do mózgu, wpływając na jego dotlenienie i pracę;
- Wspomaga budowanie odporności organizmu;
- Pomaga rozładować nadmiar energii;
- Polepsza jakość snu i reguluje apetyt;
- Kształtuje równowagę, sprawność mięśni i zręczność.
Przedszkole w Nadrybiu ma wymarzone warunki do kontaktu dzieci z naturą. Teren szkoły i przedszkola jest otoczony naturalnym krajobrazem Polesia Lubelskiego. O krok mamy Zalewisko i ścieżkę przyrodniczą – wybierzemy się tam wiosną. https://otop.org.pl/sciezka-przyrodnicza-nadrybie-2/
Funkcjonujemy w Otulinie Poleskiego Parku Narodowego – po ustaniu pandemii z pewnością wybierzemy się na wycieczkę do PPN – na ścieżkę „Żółwik”. http://www.poleskipn.pl/index.php/atrakcje/83-sciezka-zolwik .
W ciągu dnia przedszkolnego dzieci podejmują różne działania – większości kierowane przez nauczyciela. Wyjście na dwór to doskonała okazja do zabaw swobodnych, o których roli piszemy poniżej.
Ramowy rozkład dnia w przedszkolu oraz treści zawarte w nowej Podstawie Programowej Wychowania Przedszkolnego wskazują, by dzieci uczyć przez zabawę. Zabawa dydaktyczna, kierowana to podstawa edukacji ale w zabawie swobodnej powyższe umiejętności przyjdą szybciej i bardziej naturalnie. Zabawa według własnego pomysłu, z regułami sformułowanymi wspólnie, angażująca emocjonalnie nie jest “tylko zabawą”. To zadanie na pełen etat, by dziecko rozwijało się prawidłowo.
Jednym z pierwszych pedagogów, który docenił role dziecięcej zabawy był Froebel. Pisali o niej Wygotsky, Okoń, Kamiński, Gruszczyk-Kolczyńska i wielu innych. Podstawowy podział zabaw, ze względu na zaangażowanie dzieci to zabawy samorzutne (inaczej: swobodne, dowolne) i zabawy kierowane przez dorosłego (dydaktyczne, tematyczne itp.). Bardzo ważny w rozwoju dziecka jest ten pierwszy rodzaj zabaw. Dziecko podejmuje ją z własnej inicjatywy, sprawia mu ona przyjemność i najczęściej zajmuje ona je na dłużej niż zabawa proponowana przez dorosłych. Zabawa swobodna jest podstawową aktywnością dziecka w wieku przedszkolnym i celem samym w sobie.
Dziecko, które bawi się bez udziału dorosłego i jego wskazówek uczy się norm społecznych, rozwija współpracę. Zabawy swobodne mają reguły ustalone przez same dzieci. Nawet, jeśli dorosły tych reguł nie może pojąć. Ponadto, dziecko rozwija umiejętność komunikacji i mowę. Zabawa swobodna w grupie kolegów rozwija kreatywność i pomysłowość. Kiedy obserwujemy, że w zabawie naszego dziecka patyk staje się mieczem, różdżką, wędką, łukiem, bananem itp. możemy być pewni, że nauczyło się bawić przedmiotami zastępczymi i nadawać im znaczenie.
Podczas zabawy swobodnej dziecko uczy się samokontroli i rozwija sprawczość. Czekanie na swoją kolej, kontrola impulsywności, odroczenie przyjemności, słuchanie innych – to wszystko są bardzo ważne umiejętności.
Od marca wychodzimy nie tylko na codzienne spacery ale także zabawy na boisku, łące, mini – parku przy szkole oraz placach zabaw. Prosimy ubierać dziecko stosownie do pogody danego dnia. Jeśli zdarzy się mały wypadek – zabłocone buty, zabrudzone spodnie – prosimy o wyrozumiałość.