Gdzie nagrać piosenkę? Ile lat mają najstarsze organy w naszej gminie? Gdzie można spotkać Wójta Gminy Puchaczów? Co to jest kopertownica i Urząd Gminy? Na te pytania Przedszkolaki z Nadrybia próbowały znaleźć odpowiedzi 1 marca 2024, gdy wyruszyły na wycieczkę do Puchaczowa. Na początek przeszły kładką nad kanałem Wieprz – Krzna i ulicą Krótką i ulicą Podwale. W grupach udały się do zaprzyjaźnionych instytucji.
„Wiewiórki” z wypiekami na twarzach wspięły się na zabytkowe schody Kościoła Parafialnego pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, gdzie czekał na nie Pan Krzysztof – Organista, instruktor muzyczny GOK. Organista przeprowadził krótką prezentację dotyczącą budowy i działania organów. Dzieci mogły zbliżyć się do instrumentu, zobaczyć piszczałki i dowiedzieć się, jak powstaje dźwięk. Pan Krzysztof odpowiadał na pytania dzieci, rozwiewając ich wątpliwości i ciekawość, a na koniec zaprezentował dzieciom pełne brzmienie zabytkowych (ponad 100-letnich) organów na ponad 300 piszczałek, grając Marsz weselny Mendelssohna. Wizyta w kościele w Puchaczowie była fascynującym doświadczeniem dla przedszkolaków. Obserwacja zabytkowych organów dostarczyła im nie tylko wrażeń dźwiękowych, ale także wzbogaciła ich zrozumienie dziedzictwa kulturowego i roli muzyki w obrzędach religijnych.
Następnym punktem wycieczki była wizyta w Urzędzie Gminy Puchaczów. Pani z Działu Promocji oprowadziła zaciekawione przedszkolaki po poszczególnych działach urzędu. Panie urzędniczki wyjaśniały dzieciom, jakie sprawy załatwiane są w urzędzie gminy. Kolejna niespodzianką przygotowaną przez Panie z Działu Promocji było spotkanie z Wójtem p. Adamem Grzesiukiem. Wójt opowiedział dzieciom o swojej roli, obowiązkach oraz codziennych zadaniach w zarządzaniu gminą. Dzieci miały szansę zadawać pytania wójtowi dotyczące jego pracy i funkcji urzędu gminy. Dzieci otrzymały zadania symulujące codzienną pracę urzędnika. Z zaangażowaniem stawiały pieczątki w kolejnych działach UG.
Wizyta w urzędzie gminy była nie tylko edukacyjna, ale także przyjazna dla najmłodszych mieszkańców. Spotkanie z wójtem Adamem Grzesiukiem dostarczyło dzieciom wiedzy na temat pracy urzędu oraz zainspirowało je do lepszego zrozumienia, jak funkcjonuje lokalna administracja.
W tym samym czasie Dzieciaki z grupy „Sówki” odwiedziły Pana Rafała w Studio Nagrań w GOK. Pan Rafał wyjaśnił dzieciom, co to jest akustyka i jak ważna jest w nagraniach muzycznych. Omówił etapy nagrywania utworu muzycznego, zaprezentował potrzebne do tego sprzęty. Dzieciaki miały okazję zobaczyć jak powstawało nagranie „Kulig” Rodziny Jastrzębskich. Dzięki pomocy Pana akustyka dzieci miały szansę samodzielnie tworzyć dźwięki za pomocą instrumentów dostępnych w studiu i eksperymentować z różnymi dźwiękami i rytmami.
Wizyta przedszkolaków w studio nagrań była pełna radości, ciekawości i kreatywności. Dzieci miały niepowtarzalną szansę zobaczenia, jak powstaje muzyka i jakie są tajniki pracy w studiu nagrań. Akustyk i instruktor muzyczny zadbali o to, aby każde dziecko poczuło się wyjątkowe i zaangażowane w proces tworzenia dźwięków. To był wspaniały dzień!