Temat łąk i pasów kwietnych z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Szacuje się, że jedynie w ciągu dwóch ostatnich lat aż czterokrotnie wzrosła liczba miejscowości, które wysiały na swoim terenie łąki lub pasy kwietne. Łąki powstają w parkach, przy obiektach gminnych, przemysłowych, halach i magazynach, osiedlach mieszkaniowych, a także przy drogach.
Łąki kwietne obniżają temperaturę otoczenia, pochłaniają zanieczyszczenia, cieszą oko, nie wymagają dużych nakładów przy pielęgnacji. Raczej nie wymagają podlewania. Są wieloletnie, ich wygląd zmienia się w czasie, każdego roku wyglądają trochę inaczej. Są też domem dla zwierząt, którym dostarczają schronienia i pożywienia.
Szkoła w Nadrybiu może pochwalić się blisko 2 hektarami terenu wokół szkoły. Mamy boiska, place zabaw, trawniki, kępy zieleni a nawet własny las! Przedszkolaki z Nadrybia to wielcy przyjaciele przyrody. Dzieciaki obserwując owady w specjalnych domkach przy przedszkolu, wpadły na pomysł, żeby w okolicy przedszkola zasiać łąkę kwietną. Dawne, nieużywane już boisko zostało mechanicznie przygotowane do siewu. Dzieci pod okiem wychowawczyń i pracowników szkoły dokonały wysiewu mieszanki traw. Potem teren grabiono i wałowano, a największą atrakcją było deptanie posianej łąki.
Teraz czekamy na efekty. Mamy nadzieję, że łąka będzie rajem dla owadów i innych stworzeń.
Agnieszka Gołębiowska